Pravidelný mesačný Globálny index hrozieb od kyberbezpečnostnej spoločnosti Check Point Software Technologies prezentuje najrozšírenejšie typy škodlivého softvéru vo svete a v jednotlivých krajinách.

Najrozšírenejším malvérom v marci bol bankový trojan Qbot, ktorý kradne prihlasovacie bankové údaje a zaznamenáva stlačenia klávesov. Celosvetovo zasiahol viacej ako desať percent organizácií a zvyčajne sa šíri spamovými e-mailovými kampaňami.

Len pre zaujímavosť: Na Slovensku masívne dlhodobo útočí malvér pod názvom Guloader, ktorý dokáže sťahovať do sietí obetí ďalšie nebezpečné hrozby a šíriť ich ďalej. Ak prenikne do podnikovej siete, môže spôsobiť značné a ťažko predvídateľné škody.  Až 91 % škodlivých súborov bolo doručených prostredníctvom e-mailu.

Druhé miesto vo svetom rebríčku hrozieb patrí modulárnemu mimoriadne nebezpečnému malvéru Emotet. Výskumný tím Check Point Research upozorňuje, že trojan Emotet spustil v marci novú kampaň s cieľom vyhnúť sa blokovaniu makier spoločnosťou Microsoft. Útočníci využívajú na šírenie škodlivého kódu súbory OneNote. Po úspešnej inštalácii malvéru prebieha zber prihlasovacích údajov aj používateľských informácií. Útočníci potom použijú zhromaždené informácie na uľahčenie budúcich útokov.

Tretím najrozšírenejším malvérom vo svete je Formbook, ktorý cieli na zariadenia s operačným systémom Windows. Patrí do rodiny malvérov pod názvom infostealer, čiže kradne prihlasovacie údaje, zbiera snímky obrazovky a monitoruje aj stlačenia klávesov.

Najviac zneužívanou zraniteľnosťou vo svete stále zostáva Apache Log4j Remote Code Execution, známa od konca roku 2021. Napriek tomu, že bezpečnostné záplaty sú známe už dlho , stále zostávajú vo svete tisícky zraniteľných počítačov.

K trom najrozšírenejším mobilným malvérom patria RAT trojany AhMyth a Anubis a na „stupeň víťazov“ sa dostal aj androidový malvér Hiddad.

„Hrozby dynamicky reagujú na technologické a spoločenské zmeny. Používatelia by však nemali zabúdať na základné pravidlo kyberbezpečnosti – neotvárať podozrivé maily a neklikať na neznáme prílohy, nech už je obsah akokoľvek lákavý,“ zdôrazňuje Tomáš Valenta, riaditeľ spoločnosti Check Point Software Technologies na Slovensku.

Kompletnú analýzu a rebríčky najrozšírenejších vírusov, malvérov a zraniteľností nájdete tu:

March 2023’s Most Wanted Malware: New Emotet Campaign Bypasses Microsoft Blocks to Distribute Malicious OneNote Files