Spoločnosť Mastercard spúšťa na Slovensku novú službu Click to Pay, ktorá zjednodušuje proces platenia v internetových obchodoch. Stručne povedané – online budete môcť platiť bez hesiel, bez vyplňovania kontaktných údajov a bez opakovaného vkladania čísla karty. Všetky vaše údaje o vašich platobných kartách budú totiž bezpečne uložené vďaka vyspelej platobnej technológii .

Heslá sa môžu stratiť alebo odcudziť. Mastercard Click to Pay využíva pokročilú platobnú technológiu založenú na bezpečnostných štandardoch a inteligentnom zabezpečení, ktorá zaručuje, že k svojmu profilu budete mať prístup skutočne len vy. Na prihlásenie do vášho profilu Click to Pay je potrebné zadať vaše užívateľské ID (e-mail alebo telefónne číslo). Následne dostanete SMS/email s jednorazovým overovacím kódom. Po jeho zadaní môžete zaplatiť na pár kliknutí.

Overenie môže byť vyžadované tiež v prípade neobvyklej aktivity vo vašom Click to Pay profile.  Ak na vašom zariadení pre Click to Pay povolíte možnosť „Zapamätať si ma“, zariadenie vás pri nasledujúcuch platbách automaticky rozozná. Vy tak budete môcť nakupovať ešte rýchlejšie, bez nutnosti overenia pri každej platbe.

Z dôvodu dodatočnej bezpečnosti sa pri aktualizácii osobných údajov zakaždým vyžaduje overenie držiteľa. Overenie môže byť vyžadované taktiež v prípade neobvyklej aktivity vo vašom Click to Pay profile.

Zákazník už nebude musieť v platobnej bráne zadávať údaje zo svojej platobnej karty. Kliknutím na ikonu Click to Pay u zúčastnených obchodníkov sa na spracovanie platby použije tokenizovaná karta, informovala v utorok spoločnosť.

Služba Click to Pay nie je viazaná na konkrétnu značku zariadenia alebo operačný systém. Riešenie je možné využívať na akomkoľvek mobilnom telefóne, tablete alebo počítači. Služba bude uľahčená tým, že vydávajúce banky navrhnú svojim klientom, aby v niekoľkých jednoduchých krokoch zaregistrovali svoje karty do služby Click to Pay priamo v bankovej aplikácii.

Karta sa automaticky tokenizuje, to znamená že sa vytvorí sa jej šifrovaná digitálna verzia určená výhradne pre Click to Pay. Pri platbe si zákazník zvolí platbu pomocou ponúknutej uloženej karty. Pre väčšiu prehľadnosť služba ponúkne aj obrázok danej karty poskytnutý bankou, ktorá ju vydala. Užívateľa nová služba rozpozná podľa zariadenia používaného na online nákup. Vďaka tomu úplne odpadá nutnosť zadávať číslo karty či ďalšie údaje. Toto riešenie využíva niekoľko úrovní zabezpečenia, ako je tokenizácia a overovanie pomocou behaviorálnej biometrie, čím sa eliminuje riziko podvodu.

Služba bola spustená v októbri 2019 najprv v Spojených štátoch, kde sú už do celého systému zahrnuté alebo predbežne vložené desiatky miliónov platobných kariet a Click to Pay je k dispozícii desiatkam tisícov obchodníkov. V susednom Česku využívajú toto riešenie od minulej jesene vo viac ako 9000 e-shopov. Držiteľom platobných kariet v Slovenskej republike bude služba k dispozícii v priebehu roku 2023.