Slovenská pošta opakovane upozorňuje občanov na podvodné emaily a sms, pri ktorých neznámi páchatelia zneužívajú meno Slovenskej pošty. Najnovšie je meno pošty zneužité v súvislosti s vyžiadaním si aktualizácie adresy, aby kuriér mohol klientovi doručiť zásielku, a podvodníci opäť presviedčajú o nezaplatenom colnom poplatku.

Slovenská pošta zaznamenala už viac ako 50 rôznych podvodných správ (SMS, MMS, e-maily, telefonáty či sociálne siete), ktoré sa tvária ako od pošty. Adresáta vyzývajú k úhrade platieb za doručenie zásielky, k zmene doručenia či uloženia zásielky, na zaplatenie colných poplatkov, na údajné vytvorenie objednávky na poštového kuriéra, ktorý má zásielku vyzdvihnúť a cez stránku pošty majú byť preposlané peniaze. Najnovšie je meno pošty zneužité v súvislosti s vyžiadaním si aktualizácie adresy, aby kuriér mohol doručiť zásielku, a tiež na uhradenie colných poplatkov.

Tu sú ukážky, ako môžu podvodné maily a správy, „tváriace sa“, že ich poslala Slovenská pošta vyzerať:

 

              

Slovenská pošta vyzýva občanov k ostražitosti a upozorňuje, že NIKDY nežiada platby alebo  platobné údaje prostredníctvom emailu, SMS alebo sociálnych sietí. Akékoľvek poplatky za
zásielky, vrátane dobierky a colných poplatkov, klient zaplatí pri preberaní zásielky či už u kuriéra, na pošte alebo v BalíkoBOXe.

 

Že ide o podvod možno rozpoznať podľa viacerých faktorov:

  • Slovenská pošta nikdy nepýta prostredníctvom e-mailov peniaze. Za zásielku zaplatí klient buď pri objednávaní tovaru, teda priamo eshopu, alebo na dobierku, teda pri prevzatí zásielky – a to hotovosťou alebo kartou. Adresát zaplatíza zásielku kuriérovi, pri priehradke na pobočke alebo v BalíkoBOXe.
  • Slovenská pošta uvádza vo svojich e-mailoch ako trackovacie číslo podacie číslo zásielky, ktoré pozostáva z prefixu (2 písmena), 9 čísel a sufixu (2 písmená na konci, ktoré označujú kód krajiny) Príklad: EB 101809415 SK
  • V prípade, ak adresát dostane mail, odporúčame vždy kontrolovať aj odosielaciu adresu, a aby na podozrivé e-maily nereagoval, obzvlášť, ak od neho žiadajú peniaze.