Malvér (malware, skratka pre „malicious software“ alebo škodlivý softvér), môže napadnúť aj váš smartfón a ohroziť tak vašu bezpečnosť , dáta, peniaze a súkromie. Ako môžete zistiť, či váš telefón obsahuje malvér a aké sú jeho hlavné príznaky?

  1. Zvýšená spotreba batérie

Jedným z najzákladnejších príznakov prítomnosti malvéru na vašom telefóne je neprimerane vysoká spotreba batérie. Malvér môže pracovať v pozadí a využívať značné množstvo výpočtového výkonu, čo spôsobuje rýchle vybitie batérie. Ak zistíte, že vaša batéria sa vybíja oveľa rýchlejšie než obvykle, môže to byť dôvod na obavy.

  1. Zvýšená spotreba dát

Malvér môže byť tiež zodpovedný za náhlu a neprimerane vysokú spotrebu dát. Ak výrazne a bez zjavnej príčiny prekračujete svoj priemerný mesačný limit dát, môže to byť ďalší signál, že na vašom zariadení môže byť malvér.

  1. Nezvyčajné správanie aplikácií

Ak sa  vaše aplikácie začnú správať divne a „žiť vlastným životom“, môže to byť výsledkom prítomnosti malvéru. To môže zahŕňať neočakávané zlyhania aplikácií, ich oneskorené otváranie aplikácií alebo zmeny v nastaveniach, ktoré ste nepovolili.

  1. Zvýšená teplota zariadenia

Malvér môže spôsobiť aj zvýšenú teplotu vášho telefónu. Keď je totiž aktívny, môže vykonávať procesy, ktoré vyžadujú veľa výpočtového výkonu, čo vedie k zahrievaniu zariadenia. Ak máte podozrenie, že vaše zariadenie je nezvyčajne horúce, je to ďalší dôvod na vyhľadanie možnej infekcie.

  1. Nežiaduce reklamy a  presmerovania

Malvér môže zobrazovať nežiaduce reklamy na vašom telefóne alebo vás presmerovávať na neznáme webové stránky, ktoré obsahujú ďalší škodlivý obsah. Ak začnete vidieť reklamy tam, kde by nemali byť, alebo ak vás aplikácie neustále presmernúvajú na neznáme webové stránky, je to jednoznačný príznak problému.

Ako sa môžete brániť pred vérom a ochrániť svoj telefón? Dodržiavajte týchto päť pravidiel:

  1. Inštalujte softvér len z overených zdrojov: Sťahujte aplikácie len z oficiálnych obchodov s aplikáciami, ako je Google Play pre Android a App Store pre iOS. Tieto platformy pravidelne kontrolujú aplikácie na škodlivý obsah, čo však nezaisťuje, že tam nebude.Jednoznačne viac je ním ohrozený Android.
  2. Aktualizujte svoj operačný systém a aplikácie: Pravidelné aktualizácie zabezpečia, že vaše zariadenie bude chránené pred známymi bezpečnostnými hrozbami.
  3. Inštalujte antivírusový softvér: Antivírusový softvér môže pomôcť identifikovať a odstrániť malvér. Existuje niekoľko dôveryhodných antivírusových aplikácií pre mobilné zariadenia, najmä pre Android.
  4. Buďte opatrní s oprávneniami: Pri inštalácii aplikácií si dávajte pozor na to, aké oprávnenia žiadajú, rozhodne ich neudeľujte automaticky a bezmyšlienkovo. Ak je aplikácia výrazne nekompatibilná s jej bežným účelom, môže to byť dôvod na podozrenie.
  5. Opatrne s rootovaním (rootingom) : Ak máte Android zariadenie a ste pokročilým používateľom, môžete byť v pokušení rootovať zariadenie. Avšak to otvára dvere pre zvýšené riziko inštalovania malvéru.  Buďte opatrní a overte si, či máte naozaj dôležitý dôvod pre tento krok.