Je vaše dieťa náladové alebo predstiera, že je choré, aby nemuselo ísť do školy? Puberta, písomka či lenivosť nie sú jedinými dôvodmi, ktoré môžu byť za takýmto správaním. Ďalšou príčinou môže byť kyberšikana , ktorá môže mať ďalekosiahle následky na skutočný život mladého človeka. Žiaľ, nie každý rodič dokáže rozoznať bežné problémy spojené s dospievaním od varovných príznakov kyberšikany. Tieto príznaky by vám mohli napovedať, že sa tak deje:
Viditeľné fyzické zmeny
Spozorovali ste u vášho dieťaťa náhly úbytok na váhe alebo stratu chuti do jedla? Má v noci problém so spánkom a ráno sa zobúdza vypäté? Môže ísť o príznaky mnohých vecí, no v kombinácii s niektorými z nižšie uvedených bodov narastá pravdepodobnosť, že vaše dieťa je obeťou šikanovania (online alebo offline).
Náhla strata záujmu o obľúbené veci
Milovalo vaše dieťa futbal alebo hru na gitare, ale zrazu stratilo všetok záujem? Toto môže byť v kombinácii s ďalšími faktormi znakom toho, že vášmu dieťaťu niekto cielene robí zle.
Nervozita, náhle zmeny nálady a úsečné odpovede
Časté výkyvy nálady nemusia nevyhnutne znamenať, že vaše dieťa je šikanované. Ak sú však sprevádzané aj úsečnými odpoveďami alebo nepokojnými a nervóznymi reakciami, hlavne pri používaní sociálnych sietí, mali by ste sa vášho dieťaťa radšej spýtať, či nemá nejaké problémy. Tu je dôležité podotknúť, že rodičia by sa nemali uspokojiť s odpoveďami ako „dobre“ alebo „fajn“, keďže nemusia vždy znamenať, že všetko je naozaj dobré a fajn. Niekedy treba ísť trochu hlbšie, aby ste zistili, ako sa vaše dieťa skutočne cíti a čo prežíva v online svete.
Predstieranie choroby a vyhýbanie sa škole
„Necítim sa dobre. Môžem dnes zostať doma?“ Takéto výhovorky používajú z času na čas skoro všetky deti. Môže ísť o písomku, na ktorú sa nepripravili, alebo ich len v škole čaká ťažký deň. Je bežné, že sa dieťa snaží týmto spôsobom vyhnúť veciam, ktoré mu spôsobujú stres a obavy. Ak však vaše dieťa predstiera chorobu príliš často alebo dlhodobo, môže ísť o vážnejší problém, napríklad o strach zo stretnutia s osobou, ktorá ho šikanuje.
Zmazaný profil na sociálnej sieti
Ak vaše dieťa náhle odíde zo svojej obľúbenej sociálnej siete, zbystrite pozornosť. V dnešnej modernej dobe, keď mladí ľudia venujú budovaniu svojho digitálneho života veľa času, je zmazanie účtu varovným signálom, že sa možno niečo deje. Nástroj rodičovskej kontroly nainštalovaný na zariadení dieťaťa dokáže rodičom poskytnúť dobrý prehľad o používaných aplikáciách a pomôcť identifikovať všetky náhle zmeny v používaní.
Abnormálne stiahnutie sa zo sociálneho života
Je prirodzené, že tínedžeri sa snažia osamostatniť od rodičov. Viac času tak zvyknú venovať budovaniu vlastného okruhu priateľov. Ak sa však začnú vzďaľovať nielen od rodiny, ale aj od svojich priateľov, schovávať sa pred okolitým svetom a vyhýbať sa sociálnym sieťam, niečo pravdepodobne nie je v poriadku a môžu byť obeťou kyberšikany.
Efektívne komunikačné techniky
Dospievanie predstavuje komplikovanú cestu a u tínedžerov sa často prejavujú niektoré z vyššie uvedených znakov, hoci v skutočnosti vôbec nemusia čeliť kyberšikane. Treba vša zbystriť pozornosť, ak sa tieto varovné signály začnú hromadiť a mali by byť pripravení ponúknuť deťom pomocnú ruku. Pri rozhovore s vaším dieťaťom na túto tému môžete použiť nekonfrontačný prístup a porozprávať mu príbehy o tom, čo sa stalo iným, napríklad vašim priateľom alebo ich deťom. Nezabudnite spomenúť, ako sa im napokon podarilo problém vyriešiť. Tieto príbehy využite ako analógiu k tomu, čo by sa podľa vás mohlo diať s vaším dieťaťom. Týmto spôsobom môžete celú situáciu pre dieťa uľahčiť, keďže hovoriť o nepríjemnom zážitku je často veľmi ťažké. Pri tomto type konverzácie sa dieťa dokáže viac otvoriť, pretože nadobúda pocit, že v tom nie je samo a podobné problémy prežíva aj niekto iný. Taktiež mu tým dávate najavo, že ho dokážete pochopiť a pomôcť mu.
(pripravené na základe materiálov iniciatívy Saferkidsonline, podporovanej spoločnosťou Eset)