Satelitné SOS je funkcia, ktorá umožňuje odosielanie núdzových správ prostredníctvom satelitov v prípade, že používateľ nemá prístup k mobilnej sieti alebo Wi-Fi. Táto funkcia je navrhnutá tak, aby pomohla ľuďom v núdzových situáciách, kde nie je dostupná tradičná mobilná infraštruktúra, napríklad v odľahlých oblastiach, na horách, alebo na mori. Umožňuje používateľom spojiť sa s núdzovými službami a odoslať svoju polohu spolu s krátkou správou opisujúcou situáciu.
Je to možné vďaka špeciálnym čipom a anténam v smartfónoch, ktoré umožňujú komunikáciu so satelitmi na nízkej obežnej dráhe Zeme. Tieto satelity sú schopné zachytiť signál z mobilného zariadenia a následne ho preniesť na pozemské stanice, ktoré sú prepojené s núdzovými službami. Tento proces môže trvať niekoľko sekúnd až minút, v závislosti od polohy používateľa a dostupnosti satelitov. Prvým veľkým hráčom, ktorý integroval funkciu satelitné SOS do svojich zariadení, bola spoločnosť Apple, ktorá ju využila v iPhone 14 .
Postupne pribúdajú aj ďalší výrobcovia smartfónov, ktorí ju integrujú, napríklad Huawei alebo Samsung. Pri Apple je dostupná napríklad v USA a Kanade, v Európe vo Francúzsku, Nemecku, Írsku a Spojenom kráľovstve (iOS 16.2) a aj v Rakúsku, Belgicku, Taliansku, Luxembursku, Holandsku, Portugalsku, Španielsku a Švajčiarsku (iOS 16.4). Google v spolupráci s Garminom využije satelitné SOS v telefónoch Pixel 9, 9 Pro, 9 Pro XL a 9 Pro Fold, najprv však len v USA. Je možné (ale zatiaľ nie potvrdené), že túto službu predstaví Samsung v novom modeli S25. Služba je samozrejme aktívna len tam, kde nie je dostupné žiadne iné pripojenie.
Funkcia satelitné SOS predstavuje významný krok vpred v oblasti mobilnej bezpečnosti a poskytuje používateľom možnosť získať pomoc aj v situáciách, kde je tradičná mobilná sieť nedostupná. Aj keď je táto technológia v súčasnosti dostupná len v obmedzenom počte krajín a zariadení, jej rozšírenie na ďalšie trhy a zariadenia je len otázkou času.