Telegram, jedna z najpopulárnejších aplikácií na odosielanie správ, urobila zásadnú zmenu vo svojej politike ochrany súkromia. Spoločnosť, ktorú založil a vedie Pavel Durov, sa dlhé roky pýšila tým, že nikdy neposkytla žiadne údaje vládam alebo orgánom činným v trestnom konaní. Táto éra však končí. Po zatknutí Durova vo Francúzsku, kde čelí obvineniam z napomáhania kriminálnym aktivitám na jeho platforme, Telegram oficiálne potvrdil, že v rámci súdnych príkazov začne poskytovať metadáta polícii.

Durov oznámil zmenu v príspevku na svojom vlastnom kanáli na Telegrame. Podľa neho aplikácia aktualizovala svoje podmienky služby a zásady ochrany súkromia. Nové pravidlá umožňujú zdieľať IP adresy a telefónne čísla tých, ktorí porušujú pravidlá platformy, s príslušnými orgánmi na základe platných právnych žiadostí. „Tieto opatrenia by mali odradiť kriminálnikov,“ uviedol Durov a dodal: „Telegram nie je určený na propagáciu nezákonného tovaru. Nenecháme zlomyseľných aktérov ohrozovať integritu našej platformy.“

Telegram v posledných rokoch čelil ostrej kritike za to, že umožňuje šírenie drog, kybernetickej kriminality a zneužívanie detí na svojich kanáloch. Práve tento krok by mohol uspokojiť orgány činné v trestnom konaní, najmä v Spojených štátoch, kde Telegram dlhodobo odmietal spoluprácu s políciou. Aj keď Durov dúfa, že tento krok mu pomôže vyhnúť sa ďalším právnym problémom.

Durovov dlhodobý postoj k ochrane súkromia na Telegrame si získal podporu mnohých zástancov slobody prejavu, vrátane majiteľa platformy X (predtým Twitter), Elona Muska. Tento záväzok zachovať súkromie údajov prilákal na Telegram široké spektrum používateľov – od organizovaných zločineckých kartelov až po politických disidentov v represívnych režimoch. Zmena politiky prichádza len mesiac po Durovovom zatknutí v Paríži, kde čelí obvineniam, že jeho platforma bola zapletená do nelegálnych aktivít. Telegram tiež plánuje zverejňovať častejšie správy o transparentnosti, v ktorých bude informovať o tom, ako často spolupracuje s orgánmi činnými v trestnom konaní. Tieto správy budú teraz zverejňované kvartálne, namiesto každého pol roka.