Nový podvod cez SMS zaujme najmä svojou jednoduchosťou. Na mobil vám príde textová správa, napísaná dobrou slovenčinou a s familiárnym oslovením, vyzerajúca, akoby ju písalo vaše dieťa. To vás len informuje, že má nové telefónne číslo, aby ste si ho uložili a prípadne sa mu ozvali cez Whats App. Správa môže vyzerať napríklad takto:

Falošná SMS

To, čo vás môže zaraziť ako prvé, je nezvyklá predvoľba uvedeného čísla. Pri podozrivých správach si ju vždy treba všimnúť. Že dieťa, najmä keď je staršie, alebo už žije samo, zmení operátora a má nové číslo, sa môže stať, ale prečo by to číslo malo byť francúzske (predvoľba +33 totiž patrí Francúzsku). Po kliknutí na odkaz pre Whats App vás to však presmeruje už na úplne iné číslo.

Druhá neštandardná vec v tejto správa je práva snaha o presmerovanie na Whats App, kde je už úplne iné číslo. Navyše SMS obsahuje niekoľko drobných pravopisných chýb a prechádza z úvodného tykania na vykanie. To všetko by vás malo upozorniť, že niečo nie je v poriadku. V tejto situácii je však pomoc úplne jednoduchá – SMS ignorujte a zablokujte si odosielateľa. Ak máte predsa len pochybnosti, kontaktuje vaše dieťa na jeho pôvodnom telefónnom čísle a veľmi rýchlo zistíte, že ide o podvod.

Dôležité je neexperimentovať s takýmito správami, nevolať na uvedené čísla a neotvárať takto podozrivo ponúkané čety. Riskujete totiž, že sa dovoláte napríklad na audiotextové číslo s osobitnou tarifikáciou, alebo že vás odkaz presmeruje na podvodnú stránku, ktorá sa tvári ako rozhranie Whats App a kde sa dozviete, že vaša aplikácia potrebuje aktualizáciu, no v skutočnosti si nainštalujete do smartfónu malvér, ktorý vás môže pripraviť o citlivé údaje. Alebo pri premyslenejších útokoch sa skutočne môžete spojiť s niekým, kto využije niektorú z foriem sociálneho inžinierstva, aby vás prinútil niečo si do telefónu nainštalovať, alebo od vás získal osobné informácie.