Za ochranu súkromia je zodpovedný predovšetkým každý užívateľ. Akokoľvek to znie banálne, nie je to ľahké. Sociálne siete sú na zdieľaní založené, dokonca sa nás svojimi algoritmami snažia prinútiť zdieľať viac a viac. To je riziko hlavne pre deti alebo používateľov v seniorskom veku. Snažte sa preto mať kontrolu nad tým, akú komunitu priateľov a sledujúcich si online vytvárate. Ako na to? Nastavte si profily ako súkromné ​​a starostlivo zvažujte, koho si medzi sledujúcich pridáte. V prípade detí odporúčame, aby všetkých svojich online priateľov poznali aj z fyzického sveta.Aj napriek tomu, že máte profily takto uzavreté, nie je rozumné zdieľať všetko a so všetkými. Platí, že čo raz nahráte na internet, to už online zostane. Preto radšej nezdieľajte:

#1 Osobné údaje

Na internet nikdy nepatria osobné údaje, ktoré vás identifikujú. Typicky ide o adresu domov, do školy či zamestnania a telefónne čísla. Nikdy tiež nezdieľajte fotografie dokladov a dokumentov, aj keď ste na svoje úspechy naozaj hrdí. Napríklad na vysvedčení detí je rodné číslo, na prvom vodičskom preukaze tiež.

Opatrní buďte tiež pri zdieľaní informácií zo súkromia. Nejaké také informácie totiž polovica z nás používa pri tvorbe hesla. Typicky ide o meno maznáčika, dátum narodenia, obľúbenú knihu, farbu či destináciu. Z týchto údajov tvoria útočníci obrovské databázy, ktoré následne používajú na prelomenie hesiel. Niektoré predtým populárne kvízy na Facebooku slúžili presne na takýto zber údajov.

#2 Plány na dovolenku a cestovanie

Samozrejme, že sa na dovolenku tešíte a chcete sa o svoje nadšenie podeliť s priateľmi na internete. Bohužiaľ tým ale tiež hovoríte zlodejom, že nebudete doma. Je lepšie byť nekonkrétni. Napríklad: „V lete pôjdeme na Bali, už sa veľmi tešíme.“ Fotky a zážitky radšej zdieľajte až po návrate domov.

#3 Údaje o polohe v reálnom čase

Z rovnakého dôvodu by ste nikdy nemali zdieľať informáciu o tom, kde presne sa nachádzate. Ďalším dôvodom je aj osobná bezpečnosť. Zdieľanie polohy totiž uľahčuje stalking alebo šikanovanie. Je vhodnejšie povedať: „Som v Prahe.“ ako „Som v Prahe na Václaváku.“ Dôležité je tiež vypnúť geolokáciu, pokiaľ ju práve nepoužívate na navigáciu.

#4 Nákupy luxusného tovaru

Rozmyslite si aj zverejňovanie fotiek drahých šperkov alebo nového luxusného auta. Jednak to môže zbytočne vyvolať závisť a tiež môžete opäť upozorniť prípadných zlodejov.

#5 Fotografie detí

Možno patríte medzi rodičov, ktorí radi zdieľajú fotografie svojich detí na internete.  Fenoménu, kedy rodičia zdieľajú informácie o svojich deťoch až príliš často , hovoríme sharenting. Ten má množstvo rizík. Časom môžu informácie slúžiť na odcudzenie online identity alebo šikanovanie. Pokiaľ zdieľate fotky, na ktorých sa deti kúpu, môže bohužiaľ dôjsť aj k tomu, že sa tieto fotky dostanú k pedofilom. Radíme preto o deťoch zdieľať absolútne minimum informácií, napríklad len v súkromných konverzáciách s rodinou. Pokiaľ máte väčšie deti, pýtajte sa ich, či to alebo ono zdieľať smiete.

#6 Pracovné alebo študijné problémy

Sociálne siete sledujú aj naši kolegovia a spolužiaci. Pokiaľ teda riešite nejaký osobný problém v zamestnaní alebo pri štúdii a potrebujete ventilovať zlosť, radšej sa s niekým porozprávajte v súkromí.

#7 Finančné údaje

Podvodníci z vás často skúšajú vylákať údaje z platobných kariet. Takto zneužiť sa dá aj fotka, na ktorom je karta rozmazaná alebo ďaleko od objektívu. Typicky tieto údaje požadujú podvodníci pri podvodoch na online bazároch. Číslo karty a CVV kód nikdy nikomu nehovorte. Pokiaľ ho po váš žiada, chce vás okradnúť.

#8 Súkromie rodiny a priateľov

To, čo raz na sociálne siete nahráte, na nich zostáva.  Nie každý, kto je na vašich príspevkoch,  s tým musí súhlasiť. Preto si vždy vyžiadajte súhlas, než čokoľvek nazdieľate. Robíte to pre svojich blízkych, chránite tým ich samotné a ich súkromie.

#9 Súkromné ​​rozhovory

Sociálne siete sú zo svojej podstaty verejným fórom, aj keď je váš účet relatívne uzavretý. Preto nikdy nezdieľajte to, čo vám niekto povedal v súkromnej správe alebo osobnom rozhovore. Ak sa správa netýka priamo vás, nezdieľajte ju.

#10 Intímne fotky

Nahotu obvykle sociálne siete zakazujú a fotky nemožno zverejniť, alebo vám ich dodatočne sieť zmaže za porušenie pravidiel. Zdieľať by ste ich ale nemali ani v správach. Vždy existuje riziko, že druhá strana materiál zneužije.

#11 Nenávistné a diskriminačné príspevky

Zverejňovanie urážlivých alebo diskriminačných príspevkov môže mať vážne dôsledky. Býva proti pravidlám používania sociálnej siete. Hrozí teda, že na nejaký čas alebo aj natrvalo prídete o svoj účet. (Ak užívateľ opakovane porušuje pravidlá, môže ho sieť zablokovať.) Môžu ale tiež poškodiť vašu povesť alebo skomplikovať situáciu pri hľadaní zamestnania

#12 Nepravdivé informácie

Rovnako striktné pravidlá majú sociálne siete na zdieľanie klamstiev a dezinformácií. Môžete dočasne alebo trvalo prísť o svoj účet. Môže sa to podpísať aj na vašej reputácii. V kontexte kybernetickej bezpečnosti sa často stretávame s klamlivými reklamami, ktoré občas ľudí v dobrej viere zdieľajú. Vždy si overte šokujúcu ponuku alebo kontroverznú správu, než ju budete zdieľať so svojimi priateľmi.