Polícia na svojom profile na sociálnej sieti nedávno upozornila na prípad, akých sa bohužiaľ objavuje stále viac. Internetoví podvodníci zneužívajú seniorov cez ich slabé miesto, ktorým je pocit osamelosti. O to viac sú tieto podvody odporné. Pripravia totiž starých ľudí nielen o peniaze, ale ich zároveň aj hlboko vnútorne zrania. Aj preto treba o takýchto prípadoch písať .
Jeden z posledných sa týka dôchodkyne z Bratislavy. Na Odbor kriminálnej polície v druhom bratislavskom okrese prišla podať trestné oznámenie 71-ročná Ružena. Tá sa zoznámila prostredníctvom sociálnej siete so stavebným inžinierom Edwardom pracujúcim v spoločnosti zaoberajúcej sa rafináciou ropy. Postupne ich vzájomnou komunikáciou sympatie na oboch stranách narastali a Edward začal Ružene vyznávať lásku. Taktiež jej sľuboval, že keď mu skončí trojmesačný projekt v Taliansku, tak príde za ňou do Bratislavy. Edward si lichôtkami postupne získal jej dôveru natoľko, že keď ju požiadal o požičanie peňazí, tak mu ochotne pomohla. V rozmedzí niekoľkých týždňov mu zaslala tri platby. Najprv 900 eur, následne 2 100 eur a napokon až 4 000 eur.
Ruženu tak stála dôverčivosť k neznámemu ,,stavebnému inžinierovi“ dokopy 7 000, ktoré už s najväčšou pravdepodobnosťou nikdy neuvidí.
Ako môžu (nielen) seniori spoznať podvodníka na sociálnej sieti?
- Podozrivé sú najmä profily neznámych osôb vystupujúcich pod identitou lekárov, bankárov, vojakov, chorých boháčov, ktorí nemajú komu zveriť svoje dedičstvo. S takýmito ľuďmi je najlepšie komunikáciu nenadväzovať a ak ste tak spravili, kontakt treba nielen prerušiť, ale aj zablokovať
- Najčastejšie ide o falošného lekára, vojaka, bankára, alebo inžiniera nachádzajúceho sa v zahraničí, preto je spočiatku komunikácia možná len „na diaľku“ a nevyvoláva to podozrenie
- Na vyvolanie dôvery takíto ľudia často pri opise svojej práce používajú prehnane odborné výrazy a robia tak veľmi detailne. Cieľom je, aby obeť uverila, že je to ich skutočná profesia a sú v nej dobrí
- Pomerne skoro prerastie komunikácie do vyznávaní si lásky a vyjadrovania ochoty spoločne žiť
- Napriek svojmu deklarovanému finančnému a sociálnemu zabezpečeniu žiadajú poskytnutie finančných prostriedkov, pretože sa „náhle niečo stalo“
V prípade, že vaša komunikácia na sociálnej sieti nadobúda vyššie uvedený charakter, je vhodné kontakt zablokovať, respektíve sa aspoň poradiť o situácii s niekým, komu dôverujete. V prípade dožadovania sa peňazí môže ísť, podľa formy akou sa tak deje, aj o podvod, ktorý možno ohlásiť na polícii, rovnako na polícii dokážu pomôcť aj v prípade, ak komunikácia nadobudne charakter vyhrážania sa, respektíve vydierania – napríklad zverejnením citlivých fotografií alebo komunikácie.