Acronis, spoločnosť zaoberajúca sa kybernetickou ochranou, publikoval výsledky svojej pravidelnej polročnej štúdie Acronis Cyberthreats Report postavenej na dátach získaných z viac než 1 milióna koncových bodov chránených technológiou Acronis. Dáta získané v priebehu prvého polroku 2023 ukazujú na rastúcu úroveň využívania generatívnej umelej inteligencie (AI), ako je napríklad ChatGPT, na tvorbu škodlivého obsahu a realizáciu sofistikovaných útokov.

Hlavným nebezpečenstvom pre SMB (malé a stredné) podniky zostáva ransomvér – hoci počet nových variantov klesá, závažnosť útokov zostáva vysoká. Rovnako závažné sú krádeže dát a údajov využívaných na prístup k citlivým údajom. V prvom polroku detegovali kybernetické centrá Acronis o 464 % viac phishingových e-mailových útokov v porovnaní s rovnakým obdobím vlani. Kybernetickí útočníci stále viac využívajú umelú inteligenciu (AI) na tvorbu, automatizáciu, škálovanie a vylepšovanie útokov prostredníctvom techník aktívneho učenia.

„Intenzita kybernetických útokov v roku 2023 sa opäť zvýšila, čo je dôkaz aktivity hekerov, ktorí ďalej škálujú a zefektívňujú metódy napádania systémov,“ povedal Candid Wuest, viceprezident Acronis pre oblasť výskumu a vývoja. „Aby sa organizácie dokázali ubrániť týmto nevyspytateľným hrozbám, potrebujú agilné, komplexné a centralizované riešenia poskytujúce potrebný prehľad, aby porozumeli útokom, pochopili kontext a správne reagovali na akúkoľvek hrozbu – či už to je malvér, zraniteľnosť systémov a všetko medzi tým.“

Najzaujímavejšie zistenia prieskumu:

  • Počet verejne známych prípadov ransomvérových napadnutí neustále rastie, pričom rekordný počet (viac než 400 prípadov) dosiahli v marci tohto roku.
  • Phishing zostává globálne so 73 % všetkých e-mailových útokov najvyužívanejším vektorom útokov, hneď za ním sú s 15 % BEC útoky. V Európe je tento pomer 63 % ku 24 %.
  • Množia sa krádeže dát vo veľkých spoločnostiach, napríklad spoločnosti T-Mobile v USA boli ukradnuté osobné informácie 37 miliónov zákazníkov.
  • Generatívne AI nástroje sú využívané na tvorbu škodlivých e-mailov, automatizované generovanie malvéru, na vyhľadávanie softvérových zraniteľností, deepfake dezinformácie alebo na realizáciu DDoS útokov.

S týmito trendmi Acronis zdôrazňuje potrebu proaktívnych krokov v oblasti kybernetickej ochrany, ktoré zahŕňajú viacvrstvové bezpečnostné riešenia kombinujúce antimalvér, ochranu koncových bodov (EDR), ochranu proti strate dát (DLP), ochranu proti škodlivým e-mailom, hodnotenie zraniteľností, správu a monitoring (RMM) a zálohovanie. S pokročilými riešeniami využívajúcimi umelú inteligenciu, strojové učenie a behaviorálne analýzy môžu užívatelia minimalizovať aktuálne riziká ransomvérových útokov a krádeže dát.

Ak si chcete Acronis Cyberthreats Report stiahnuť, môžete tak urobiť na tomto odkaze: https://www.acronis.com/en-us/resource-center/resource/acronis-mid-year-cyberthreats-report-2023/.