Vo veku 82 rokov zomrel 19. augusta spoluzakladateľ americkej softvérovej spoločnosti Adobe John Warnock. Spoločnosť to oznámila vo svojom nedeľňajšom vyhlásení, z ktorého cituje tlačová agentúra Reuters. Príčinu smrti tohto počítačového vedca, vynálezcu a podnikateľa v oblasti technológií nezverejnili.

„Je to smutný deň pre komunitu Adobe a priemysel, pre ktorý bol desaťročia inšpiráciou,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Adobe Shantanu Narayen v e-maile zaslanom zamestnancom. Warnock založil Adobe v roku 1982 spolu s Charlesom Geschkem, ktorý zomrel v roku 2021 ako 81-ročný. V roku 2000 odišiel z postu generálneho riaditeľa, ale do roku 2017 bol predsedom predstavenstva, pričom sa o túto funkciu delil s Geschkem. Warnock zostal aj potom členom správnej rady spoločnosti. „John bol jedným z najväčších vynálezcov našej generácie, ktorý významne ovplyvnil spôsob, akým komunikujeme slovom, obrazom a videom. Spolupráca s ním za uplynulých 25 rokov bola vrcholom mojej profesionálnej kariéry,“ dodal Narayen.

Warnock bol všeobecne uznávaný ako jeden z najväčších vynálezcov svojej generácie s významným vplyvom na to, ako komunikujeme slovami, obrázkami a videami. Okrem mnohých iných ocenení mu prezident Barack Obama v roku 2008 udelil Národnú medailu za technológie a inovácie, jedno z najvyšších národných vyznamenaní udeľovaných vedcom, inžinierom a vynálezcom; získal ocenenie Computer Entrepreneur Award od IEEE Computer Society; medailu za celoživotné dielo od American Electronics Association; a vysoké ocenenie v podobe Marconiho ceny za prínos k rozvoju informačnej vedy a komunikácie.

Počas Warnockovho pôsobenia vo funkcii šéfa vytvorila spoločnosť Adobe rôzny  softvér pre podnikanie, grafický dizajn, fotografovanie, strih videa či nahrávanie zvuku, približuje technologický webový portál The Verge.  Spoločnosť vyvinula napríklad PostScript, Illustrator, Photoshop, Acrobat so súborovým formátom PDF, Premiere Pro alebo Lightroom.

John Warnock po sebe zanechal tri deti a manželku Marvu. Len pre zaujímavosť – tá navrhla pôvodné logo spoločnosti Adobe.