Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR organizuje 8. až 9. septembra v poradí už štvrtý hackathon financovaný z Plánu obnovy a odolnosti SR. Na ten sa cez webstránku Hacknime.to môžu prihlásiť tímy zložené z profesionálnych IT vývojárov, ale aj šikovných študentov zvládajúcich programovanie, tvorbu aplikácií alebo dizajn.

Zadávateľom výzvy aktuálneho hackathonu je mestská časť Bratislava–Staré Mesto, ktorá chce od hackerov získať nápady na návrh moderného systému pre riadenie a povoľovanie vjazdu vozidiel do historického centra Bratislavy. Dnes používaný systém totiž nespĺňa požiadavky na moderné a plne digitalizované riešenie. Neumožňuje ani analyzovať dáta o tom, koľko času vozidlo v centre strávi. Hackerské tímy budú môcť v moderných priestoroch bratislavského Campus City na svojich nápadoch opäť pracovať aj počas noci. Pre víťazov je pripravená odmena vo výške 3 000 eur.

„Aj keď píšeme rok 2023, údaje o vozidlách s povolením sú dnes zapísané v bežnej excelovskej tabuľke. Mestská polícia tak autá vpúšťa po manuálnom overení EČV prostredníctvom kamerového systému. Z hackathonu určite vzíde množstvo nápadov, ako tento systém zautomatizovať a zmodernizovať, čo zvýši bezpečnosť a komfort chodcov v úplnom srdci Starého Mesta.“  povedal Peter Skalník, zástupca starostu pre rozvoj a modernizáciu mestskej časti Bratislava-Staré Mesto.

V minulosti na hackathonoch vznikli napríklad návrhy moderných aplikácií uľahčujúcich vypĺňanie žiadostí a formulárov na úradoch s informáciami, ktoré už štát o občanoch má, alebo riešenia pre vzdelávanie seniorov a boj proti dezinformáciám. Ministerstvo je teda presvedčené, že tentoraz súťažiacim tímom sa podarí „hacknúť“ aj vjazd vozidiel do historického centra mesta.

Medzi tri víťazné tímy bude rozdelená finančná odmena vo výške 3 000, 2 000 a 1 000 eur. Coworking Campus City im zabezpečí dostatok občerstvenia, kvalitnú wi-fi a pre tých najusilovnejších bude možnosť hackovať aj počas noci z piatka na sobotu.