Výskumníci spoločnosti Eset zaznamenali alarmujúci nárast podvodných Android aplikácií na pôžičky, ktoré sa prezentujú ako legitímne služby a sľubujú rýchly a jednoduchý prístup k finančným prostriedkom. Napriek na prvý pohľad atraktívnej ponuke sú tieto aplikácie s klamlivými popismi v skutočnosti navrhnuté tak, aby podviedli používateľov. Ponúkajú im pôžičky s vysokou úrokovou sadzbou, pričom zhromažďujú osobné a finančné údaje svojich obetí s cieľom vydierať ich. Eset  detekcie týchto aplikácií označujú názvom SpyLoan, ktorý priamo odkazuje na ich spyvérovú, teda špehovaciu, funkcionalitu. Aplikácie SpyLoan sú propagované prostredníctvom sociálnych sietí a SMS správ a sú dostupné na stiahnutie zo špecializovaných podvodných webových stránok, obchodov s aplikáciami tretích strán a tiež cez Google Play.

Eset  identifikoval 18 aplikácií SpyLoan a nahlásil ich spoločnosti Google, ktorá následne 17 z nich odstránila zo svojej platformy. Tieto aplikácie mali pred odstránením z Google Play celkovo viac ako 12 miliónov stiahnutí. Posledná uvedená aplikácia zmenila svoje správanie, preto ju Eset už nedeteguje ako aplikáciu SpyLoan. Každá z aplikácií SpyLoan, bez ohľadu na jej zdroj, sa správa identicky vďaka totožnému základnému kódu. Nezáleží na tom, či bola aplikácia stiahnutá z podozrivej webovej stránky, z obchodu s aplikáciami tretej strany alebo dokonca z Google Play. Používatelia aplikácií sa stretnú s rovnakými funkciami a budú čeliť rovnakým rizikám.


Čitajte viac: Pozor! Z neškodnej legálnej aplikácie pre Android sa po roku stal špionážny softvér


Útočníci v pozadí týchto aplikácií vydierajú a obťažujú svoje obete aj vyhrážkami smrťou, najmä v Mexiku, Indonézii, Thajsku, Vietname, Indii, Pakistane, Kolumbii, Peru, na Filipínach, v Egypte, Keni, Nigérii a Singapure. Vyzerá to tak, že, že všetky detekcie mimo týchto krajín súvisia so smartfónmi, ktoré majú z rôznych dôvodov prístup k telefónnemu číslu registrovanému v jednej z nich. V súčasnosti nie sú aktívne žiadne kampane zamerané na európske krajiny, USA alebo Kanadu. Okrem zberu údajov a vydierania tieto služby aj zneužívajú zraniteľné osoby formou novodobej digitálnej úžery, ktorá sa týka účtovania nadmerných úrokových sadzieb za pôžičky. Obete týchto aplikácií tvrdia, že celkové ročné náklady takýchto úverov sú oveľa vyššie a doba ich splatnosti je oveľa kratšia, ako sa uvádza. V niektorých prípadoch boli dlžníci nútení splatiť pôžičku do piatich dní namiesto uvádzaných 91 dní a celkové ročné náklady úveru sa pohybovali od 160 % do 340 %.

Po nainštalovaní aplikácie SpyLoan je používateľ vyzvaný, aby prijal podmienky služby a udelil rozsiahle povolenia na prístup k citlivým údajom uloženým v zariadení. Podľa zásad ochrany osobných údajov týchto aplikácií sa v prípade neudelenia týchto povolení pôžička neposkytne. Na dokončenie procesu žiadosti o pôžičku sú používatelia tiež nútení poskytnúť rozsiahle osobné údaje. Údaje, ktoré sa zvyčajne dostanú na riadiaci server, zahŕňajú zoznam účtov používateľa, protokoly hovorov, udalosti kalendára, informácie o zariadení, zoznamy nainštalovaných aplikácií, informácie o miestnej sieti Wi-Fi a dokonca aj informácie o súboroch v zariadení. Okrem toho sú zraniteľné aj zoznamy kontaktov, údaje o polohe a správy SMS. Na ochranu svojich aktivít páchatelia všetky ukradnuté údaje pred odoslaním na riadiaci server šifrujú. Hoci legitímne finančné inštitúcie sú povinné zhromažďovať osobné údaje o svojich zákazníkoch, overenie totožnosti a posúdenie rizika možno vykonať pomocou oveľa menej invazívnych metód zhromažďovania údajov. Skutočným účelom oprávnení, ktoré aplikácie SpyLoan požadujú, je špehovať svojich používateľov, obťažovať a vydierať ich aj ich kontakty. Po nainštalovaní takejto aplikácie a zhromaždení osobných údajov začnú útočníci na svoje obete vyvíjať nátlak, aby zaplatili, aj keď – podľa recenzií – používateľ nepožiadal o pôžičku alebo požiadal o pôžičku, ale pôžička nebola schválená. Takéto praktiky boli opísané v recenziách týchto aplikácií na Facebooku a v službe Google Play.