Ministerstvo dopravy upozornilo na množiace sa podvodné krátke textové správy (SMS), v ktorých niekto v mene rezortu žiada o úhradu diaľničných poplatkov. MD prízvukovalo, že rezort takéto SMS neposiela ani od nikoho prostredníctvom nich peniaze nežiada.

Ľudí upozornili, aby neotvárali linky v správach a nikomu nič neplatili. V utorok o tom informoval odbor komunikácie MD SR. „Ministerstvo dopravy žiadne takéto SMS neposiela, žiadnych občanov formou SMS o žiadnu platbu nikdy nežiada. Tieto SMS sú podvod. Prosím, neklikajte na žiadne linky, ktoré sú v SMS uvedené,“ uviedol minister dopravy Jozef Ráž (nominant Smeru-SD).

Na falošné správy žiadajúce úhradu diaľničnej známky upozornila aj Národná diaľničná spoločnosť (NDS). Tá spresnila, že cez oficiálneho odosielateľa eznamka.sk sú SMS správy zasielané len v troch prípadoch. Pri podaní žiadosti napríklad o opravu, pri zakúpení diaľničnej známky a pred vypršaním platnosti diaľničnej známky. Notifikačná správa o exspirácii diaľničnej známky prichádza zákazníkovi tri dni pred skončením platnosti jeho súčasnej eznámky.  Odosielateľom oficiálnej SMS správy je eznamka.sk.

„Pokiaľ ide o falošné správy, najčastejšie sú zákazníkom zasielané zo zahraničného čísla, ktoré sa dá jednoznačne odlíšiť predvoľbou. Často v sebe obsahujú link na webstránku, ktorý by zákazník určite nemal otvárať. Správy zasielané Národnou diaľničnou spoločnosťou link nikdy neobsahujú,“ dodala NDS.