Takmer dve tretiny Slovákov a Sloveniek sa dostali do situácie, keď sa im niekto snažil ukradnúť peniaze z ich účtu alebo platobnej karty. Najčastejšie sa stretávajú s podvodnými e-mailmi a SMS. Vyplýva to z výsledkov najnovšieho prieskumu technologickej a platobnej spoločnosti Mastercard na vzorke 1 200 respondentov.

Až 17 percent účastníkov prieskumu priznáva, že sa už niekedy skutočne stali obeťou útoku kybernetických podvodníkov. Viac ako tretina respondentov uvádza, že osobne poznajú niekoho, kto týmto spôsobom prišiel o peniaze. Popri podvodných e-mailoch a SMS sa Slováci najčastejšie stretávajú s falošnou platobnou bránou na internete a s tým, že sa niekto snažil zistiť údaje k ich platobnej karte. 14 percent respondentov potom zaplatilo na internete za tovar, ktorý im vôbec neprišiel.

 

 

S akými situáciami ste sa stretli?

Dostal/a som podvodný e-mail 32 %
Dostal/a som podvodnú SMS 28 %
Narazil/a som na podvodnú platobnú bránu 22 %
Niekto sa odo mňa pokúsil získať údaje k platobnej karte 19 %
E-shop prijal peniaze, ale nezaslal tovar 14 %
Niekto volal a vydával sa za bankára, policajta alebo finančného poradcu 6 %
Narazil/a som na podvodnú aplikáciu 5 %

„Rozvoj moderných technológií je bohužiaľ príležitosťou aj pre zločincov. Bezpečnosť preto musí byť súčasťou každého digitálneho produktu a služby. Náš prístup spočíva v kombinácii technológií a znalostí v ucelenej službe, ktorá vyhodnocuje a chráni pred rizikami a zároveň zabezpečuje dôveru, a to nielen v oblasti platieb,“ vysvetľuje Jana Lvová, generálna riaditeľka spoločnosti Mastercard pre Slovensko a Českú republiku.

Od roku 2018 investovala spoločnosť Mastercard do kybernetickej bezpečnosti 7 miliárd dolárov. Podieľala sa tiež na štarte viac ako 20 startupov zameraných na kybernetickú bezpečnosť. Každých 10 dní vyhodnocuje stav kybernetickej bezpečnosti každej finančnej inštitúcie a 14 miliónov ich obchodníkov. V rokoch 2022 až 2023 zabránila technológia Safety Net spoločnosti Mastercard potenciálnym stratám zákazníkov v dôsledku pokusov o globálne podvody a kybernetické útoky vo výške 20 miliárd dolárov, čo je rekordná čiastka v jej histórii.